Pravidelné kontroly kůže mohou zachránit život. VoZP apeluje na včasnou diagnózu melanomu
Praha, 27. května 2022 – Rakovina kůže patří v dnešní době k nejčastějším nádorovým onemocněním. Výskyt její nejrizikovější formy, melanomu, navíc neustále stoupá. Jen v České republice na něj zemře kolem 400 lidí ročně. U příležitosti Evropského dne melanomu, který připadá na 30. května, VoZP informuje, jak zhoubný nádor včas odhalit.
Melanom označuje nejrozšířenější a zároveň nejzávažnější typ rakoviny kůže. „Tento zhoubný nádor vzniká z pigmentových buněk kůže, které se začnou nekontrolovatelně množit a tvořit tak dceřiná ložiska. Právě kvůli schopnosti metastázovat se jedná o jednu z nejzhoubnějších forem rakoviny. Nejčastěji se melanom vyskytuje na kůži, která je často vystavována slunečnímu záření,“ popisuje toto zákeřné onemocnění revizní lékařka VoZP MUDr. Kristina Slavíková. Téměř polovina těchto kožních nádorů vzniká z mateřských znamének. O něco častěji se onemocnění vyskytuje u žen, muži na něj ale častěji umírají.
Onemocnění má různé příznaky a pacienti si proto často neví rady s jeho odhalením. „Nejčastěji se nemoc projevuje jako zvětšující se skvrna, může však dojít i k růstu nad okolí kůže nebo ke změně pigmentace znaménka. Pro nejsnazší zapamatování příznaků vznikla jednoduchá anglická pomůcka v podobě tzv. systému ABCDE,“ vysvětluje MUDr. Slavíková. Každé písmeno této zkratky totiž označuje, na co bychom u znaménka měli dát pozor – asymetrie (nepravidelnost), border (ohraničení), color (barva), diametr (průměr) a elevace (vyvýšení). „Díky této poučce může každý sledovat kožní změny na svém těle. Při jakékoli pozorované odchylce je doporučena urychlená návštěva u ošetřujícího kožního lékaře,“ dodává.
Pokud dermatolog objeví podezřelý projev, chirurgicky ho odstraní a odešle k histologickému vyšetření ke stanovení stádia nemoci. Poté zpravidla dochází k odstranění kůže v místě původního melanomu. „V pokročilých stádiích onemocnění je nutnost podání chemoterapie, radioterapie či dojde k nasazení biologické léčby. Pokud se však melanom rozšíří do více ložisek (tzv. metastází), jsou možnosti léčby poměrně omezené. Nádor totiž není na běžné léčebné metody příliš citlivý,“ vysvětluje MUDr. Slavíková. Vojenská zdravotní pojišťovna proto apeluje na prevenci, která je pro včasné podchycení zhoubných nádorů klíčová.
Kromě důsledného sledování kožních změn na těle patří k prevenci také pravidelná kontrola mateřských znamének u dermatologa, kterou by měl každý dospělý podstoupit alespoň jednou ročně. Čím dříve člověk k lékaři s podezřelým znaménkem přijde, tím větší šanci má na uzdravení. Vojenská zdravotní pojišťovna svým klientům nabízí příspěvek ve výši 400 Kč na vyšetření kožních znamének u dermatologa. Více informací o benefitu naleznete na www.vozp.cz.
O Vojenské zdravotní pojišťovně
Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky od roku 1993 zajišťuje zdravotní péči prostřednictvím špičkových odborníků ve vojenských i civilních zdravotnických zařízeních a lázeňských domech.
O svých 700 tisíc pojištěnců pečuje prostřednictvím smluvní zdravotnické sítě po celé ČR, která zahrnuje přes 25 tisíc poskytovatelů.
Kontakt pro média
Stance Communications, s.r.o.
Jana Přiklopilová
Account Manager
Tel.: +420 224 810 809, +420 721 331 593
E-mail: jana.priklopilova@stance.cz
www.stance.cz