Případů infekce virem HIV v Česku ubývá, nemoc je však stále nevyléčitelná
Praha, 30. listopadu 2021 – Česká republika zůstává zemí s relativně nízkým počtem lidí postižených infekcí HIV. Je tomu tak i přesto, že u nás byl v období 2003 až 2016 zaznamenán dlouhodobý nárůst nově zjištěných případů. Onemocnění však i nadále sužuje různé části světa. Ročně na následky AIDS zemře téměř milion lidí. I proto si 1. prosince připomínáme Světový den boje proti AIDS.
Onemocnění AIDS je soubor příznaků a infekcí, který je následkem poškození imunitního systému virem HIV. Tělo pak nedokáže reagovat na běžné škodlivé podněty a ty jej nakonec zahubí. Pro většinu pacientů má choroba fatální následky. Jen vloni na světě s nákazou virem HIV žilo více než 37 milionů lidí. Při včasném odhalení infekce ale léčba dokáže oddálit propuknutí AIDS a zpomalit jeho průběh. Ve společnosti se k ní ovšem stále pojí řada předsudků a potenciálně nemocní tak mnohdy nemají odvahu zajít si na vyšetření. Světová zdravotnická organizace proto 1. prosinec vyhlásila Světovým dnem boje proti AIDS. Ten slouží jako příležitost k osvětě o této smrtelné nemoci, k povzbuzení boje proti ní a k vyjádření podpory lidem žijícím s HIV.
Příznaky onemocnění virem HIV, který způsobuje AIDS, jsou během inkubační doby mnohdy nespecifické a připomínají chřipku. V jeho druhé fázi infikovaní pociťují pouze běžné nebo mírné zdravotní komplikace. Toto asymptomatické období může trvat až 10 let od nákazy virem HIV. „Bezpříznaková fáze onemocnění značně komplikuje jeho léčbu. Pacienti si totiž mnohdy nemusí uvědomit, že jsou nemocní. Včasné odhalení přitom značně zpomalí průběh nemoci,“ vysvětluje Ladislav Hadravský, revizní lékař VoZP. Ačkoliv je druhá fáze onemocnění převážně bez větších příznaků, u některých pacientů se již mohou projevovat určité klinické symptomy. Nejčastěji se jedná o výrazný úbytek tělesné hmotnosti, přetrvávající horečku, těžké střevní potíže a bolestivé puchýře na kůži. Ve třetí fázi onemocnění je již imunitní systém značně poškozen a jeho účinnost je téměř nulová.
Virus HIV se nejčastěji přenáší pohlavním stykem. Mezi doporučení pro prevenci sexuálního přenosu HIV tak patří nižší počet sexuálních partnerů, dlouhodobý monogamní vztah s nenakaženým protějškem a použití kondomu při každém pohlavním styku. „Prověření sexuálních partnerů rozhodně není od věci. V dnešní době je dokonce možné anonymní testování, které může být pro řadu infikovaných příjemnější. Díky testování se virus HIV může odhalit včas a léčba onemocnění je pak mnohem účinnější,“ dodává Ladislav Hadravský. Přenos však může proběhnout například i z matky na dítě během těhotenství nebo při kojení. Pro tyto případy hradí vyšetření pojišťovna. VoZP hradí testování na HIV vždy, kdy si ho pojištěnec vyžádá u svého ošetřujícího lékaře.
O Vojenské zdravotní pojišťovně
Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky od roku 1993 zajišťuje zdravotní péči prostřednictvím špičkových odborníků ve vojenských i civilních zdravotnických zařízeních a lázeňských domech.
O svých 700 tisíc pojištěnců pečuje prostřednictvím smluvní zdravotnické sítě po celé ČR, která zahrnuje přes 25 tisíc poskytovatelů.
Kontakt pro média
Stance Communications, s.r.o.
Jana Přiklopilová
Account Manager
Tel.: +420 721 331 593
E-mail: jana.priklopilova@stance.cz