Šťastné páry mají častěji společné finance
Praha, 8. února 2018 – Téměř polovina párů (48 %) v České republice má společné finance. Ukázal to mezinárodní průzkum ING, který zjišťoval pohled takřka 15 000 lidí z 15 zemí. České páry jsou pod evropským průměrem, který činí 53 %. ING taktéž zjistila, že existuje spojitost mezi štěstím partnerských dvojic a jejich sdílením financí. Více než polovina (55 %) lidí ve šťastném vztahu taktéž společně spravuje své finance.
Již sedmý ročník každoročního průzkumu ING International Survey ukázal, že 55 % Evropanů ve šťastném vztahu spravuje své finance společně. Z lidí, kteří jsou ve vztazích nespokojeni, pak sdílí své finance pouze 46 %. Průzkum taktéž ukazuje, že téměř jedna třetina (32 %) nespokojených tvrdí, že mají své finanční prostředky z velké části oddělené, kdežto u šťastných párů to platí pouze v 23 % případů. Zdá se, že lidé, kteří jsou ve šťastném páru, sdílejí finanční prostředky mnohem častěji než ti, kteří jsou ve vztahu spokojeni méně.
Trend společné správy financí ve šťastných párech potvrzují i čísla z dalších zemí. Čísla v USA (69 %) a Austrálii (64 %) jsou vyšší než evropský průměr (55 %). Česká republika se svými 49 % je na tom o něco hůře než naši západní sousedé z Německa s 51 %. Nejméně z celé Evropy sdílejí své finance Rakušané (35 %). Na vrcholu evropského žebříčku je v této kategorii Rumunsko (76 %) a Španělsko (68 %). V těchto dvou zemích jsou páry s oddělenými financemi ve svých osobních životech méně spokojené. Další čísla viz Tabulka 1.
Výzkumníci taktéž objevili spojitost mezi páry, které spravují finance společně, a jejich štěstím ve vztahu. Téměř tři ze čtyř (72 %) Evropanů, kteří spravují finance společnými silami, totiž mají velmi blízký vztah, oproti pouhým 45 %, kteří spravují své finance odděleně.
Průzkum taktéž zjistil, že tři procenta Evropanů, kteří žijí ve vztahu, skrývají před svým protějškem nějaké finanční tajemství. Jeden z pěti respondentů (21 %) naznačuje, že v některých případech před partnerem tají své útraty, úspory či dluhy. Důvody pro toto tajnůstkářství jsou zejména neochota přiznat své výdaje (16 %) či dluhy (9 %).
Vedle tématu štěstí párů a společné správy finančních prostředků se průzkum zabýval i úsporami a dluhy. Ukázalo se, že přibližně čtvrtina (26 %) evropských domácností nemá žádné úspory. V České republice je toto číslo o něco nižší, a to 23 %, což je třetí nejlepší výsledek po Lucembursku (13 %) a Turecku (19 %). Naopak nejhůře je na tom Rumunsko, kde více než třetina (36 %) domácností nemá žádné úspory.
V průměru 23 % evropské populace momentálně splácí osobní půjčku, což je nejčastější typ dluhu v Evropě (vyjma Turecka a Spojeného království, kde je to dluh na kreditní kartě). V České republice je toto číslo o něco vyšší, konkrétně 26 %. Do této části průzkumu nebyly zařazeny hypotéky.
„Těší mě, že si Češi začínají uvědomovat význam spoření a patří k nejpoctivějším střadatelům v Evropě. ING si to taktéž uvědomuje, a proto se snaží vynakládat více a více energie na poskytování kvalitních spořicích produktů nejen českým občanům. Usilujeme o propracovaný digitální systém, který celý proces pro střadatele ještě více zjednoduší. Zároveň mě velmi těší i druhé velké zjištění průzkumu, kde se ukazuje, že společná správa financí usnadňuje chod domácnosti a zároveň vede k většímu štěstí ve vztahu. Domácnosti tvořené páry mají pak také větší šanci na navýšení úspor,“ říká Isold Heemstra, generální ředitel ING Bank Česká republika.
O ING Bank
Skupina ING
ING je globální finanční instituce holandského původu se silnou evropskou základnou nabízející bankovní služby. Staví na zkušenostech, odborných znalostech a závazku nabízet vynikající služby a uspokojovat tak potřeby široké klientské základny zahrnující jednotlivce, rodiny, malé a střední podniky, korporace, instituce i vládní organizace. Cílem je podporovat lidi v tom, aby byli stále o krok napřed, v životě i podnikání.
ING Bank se svými více jak 53 tisíci zaměstnanci nabízí služby pro zákazníky retailového i firemního bankovnictví ve více než 40 zemích světa. Silnou stránkou je dobře známá a silná značka s pozitivním vnímáním klientů v řadě zemí, silná finanční pozice, víceúrovňová distribuční strategie a mezinárodní síť. Udržitelnost a společenská odpovědnost je nedílnou součástí firemní strategie ING Bank, o čemž svědčí první příčka v kategorii Diversified Financials v indexu Dow Jones Sustainability, a dále zařazení do indexu FTS4Good a indexu Euronext Vigeo Europe 120.
ING získala ocenění Best Bank In The World 2017, kterou uděluje časopis Global Finance.
ING Bank v České republice
ING v České republice aktuálně působí výhradně v oblasti bankovnictví a zaměstnává více jak 250 lidí.
Historie ING Bank v České republice sahá až do roku 1992. V průběhu let si zde vybudovala silnou pozici v oblasti korporátního bankovnictví a svou komplexní nabídkou bankovních produktů a služeb v současné době uspokojuje všechny bankovní potřeby významných českých i mezinárodních společností i finančních institucí.
V roce 2001 ING Bank představila svůj první produkt pro fyzické osoby, spořicí účet ING Konto, a založila tak kategorii spořicích účtů na českém trhu. Rok poté rozšířila svoji nabídku o ING Podílové fondy, které nabízejí široké veřejnosti možnost vyššího zhodnocení úspor, a stala se tak specialistou na zhodnocování úspor pro fyzické osoby.
Společenská odpovědnost je klíčovou hodnotou firemní kultury banky; finanční produkty a služby nabízí srozumitelným a transparentním způsobem, aktivně působí v oblasti finančního vzdělávání a dlouhodobě strategicky spolupracuje s Nadací Terezy Maxové dětem, s aktivním zapojením firemních zaměstnanců.
Pro více informací kontaktujte:
Stance Communications, s.r.o.
Tereza Schneiderová
Account Manager Salvátorská 931/8, 110 00 Praha 1
Tel.: +420 724 872 331, +420 224 810 809
E-mail: tereza.schneiderova@stance.cz