Zorganizovali jsme kulatý stůl na téma komunitní energetiky pro iKomunitu
Ve spolupráci s Českou tiskovou kanceláří jsme uspořádali odbornou diskuzi na téma komunitní energetiky a představení nového produktu – iKomunity. Debata u kulatého stolu se uskutečnila ve středu 28. února v sídle Moravskoslezského kraje v Ostravě. Komunitní energetika představuje revoluci ve výrobě a využívaní elektrické energie. Jak může bytovým domům, obcím a městům v tomto ohledu pomoci nové technické řešení iKomunita?
Pozvání ke kulatému stolu přijali: Ing. Jakub Unucka, Ph.D., MBA, náměstek hejtmana MSK, Ing. Leopold Benda, generální ředitel společnosti BlueBen servisní a.s., Bc. Petr Chroust, ředitel MAS, Karel Lewinsky, výkonný ředitel BK Instal s.r.o. Diskuzí provázela moderátorka Eva Rigler.
V rámci diskuze mj. zaznělo: „Náš kraj je opravdu zvláštní tím, že jsme v energetice takovou laboratoří České republiky. Jako první odcházíme od uhlí, jako první možná budeme mít malou jadernou elektrárnu. Komunitní energetika určitě nevyřeší energetický mix našeho kraje, ale může výrazným způsobem zvýšit jeho odolnost a bezpečnost. A to, že lidi budou sdílet elektřinu, pokládám za největší výhodu toho, že oni se naučí, jak to funguje, a pochopí, jaké jsou zákony obnovitelných zdrojů... Že je potřeba zálohovat vše, že musí být nějaká baterka a že to není jenom o solárech na střeše,“ zdůraznil úvodem náměstek hejtmana Jakub Unucka.
Generální ředitel společnosti BlueBen servisní Leopold Benda připomněl, že se jeho firma pohybuje v oboru komunitní energetiky čtyři roky. „Spolupracujeme s Vysokou školou báňskou, investujeme do nových technologií, jsme zakládající člen první energetické komunity v Česku na Opavsku. Je to téma, které souvisí s přechodem od starší energetiky. Musíme hledat alternativy,“ uvedl. „Směřujeme k decentralizované, obnovitelné, čisté, zelené energii. My na Opavsku v tom vidíme nejen byznys, ale také obnovu venkova, řešení sociálních problémů, zaměstnanosti a tak dále. I neziskový sektor, občanské iniciativy, mají v té decentralizované čisté energetice svou úlohu,“ navázal ředitel Místní akční skupiny Opavsko Petr Chroust. Doplnil, že komunitní energetiku mohou tvořit v zásadě úplně všichni, tedy nejen ti, kdo mají fotovoltaiku, ale především běžní lidé, i ti nízkopříjmoví nebo ohrožení energetickou chudobou. „Tito lidé potřebují dlouhodobou stabilitu. Je to nástroj a prostředek k tomu, abychom dokázali si energii vyrábět sami a distribuovat ji těm, kteří ji potřebují. Za peníze, které je nezničí,“ řekl.
Výkonný ředitel firmy BK Instal s.r.o. Karel Lewinski z pozice franšízové firmy, která se na projektu podílí, v této souvislosti připomněl, že fotovoltaické panely je sice možné umístit na jakýkoli objekt, ale prim musí vždy hrát logika využitelnosti. „Každá obec, každý bytový dům, každá firma má spotřebu elektrické energie, a tam všude toto řešení patří,“ shrnul s odkazem na možné získání různých dotací.
Kulatý stůl bylo možné sledovat živě skrze Protext ČTK. Záznam streamu naleznete ZDE.